Widowisko z królewskim mezaliansem w tle

Największy mezalians w dziejach XVI-wiecznego państwa polskiego rozegrał się w sobotni wieczór na Rynku Trybunalskim. Wszystko za sprawą widowiska 800-lecia „Po-Słowie w Piotrkowie, czyli sprawa miłości”.
Spektakl przyciągnął na Rynek Trybunalski tłumy piotrkowian, a opowiedziana przez aktorów historia miłości i potajemnego ślubu Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną zachwyciła zgromadzonych w sercu Starówki widzów. Do VXI-wiecznego Wilna, Krakowa i Piotrkowa przenieśli nas m.in. Antoni Pawlicki, Magdalena Różańska, Dominika Ostałowska, Adam Cywka oraz Mirosław Zbrojewicz. Wyjątkowy klimat widowisku nadał śpiew piotrkowskiego chóru z zespołem Przygoda.pl przy akompaniamencie Piotrkowskiej Orkiestry Kameralnej oraz efekty specjalne. Dodatkowo na płycie Rynku stanął ówczesny ratusz wraz podświetloną wieżą ratuszową. Twórcy widowiska nie tylko odtworzyli treści historyczne, ale przekazali również wartości bliskie zarówno ludziom wieku XVI, jak i XXI.
Współorganizatorem obchodów 800-lecia Miasta Piotrkowa Trybunalskiego jest Muzeum Historii Polski. Finansowego wsparcia udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
powrót