W piątkowy (14.07) wieczór sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury wypełniła się po brzegi. Przed „swoją” publicznością wystąpiła piotrkowianka Aleksandra Olczyk, światowej sławy sopranistka.
Występ śpiewaczki operowej rozpoczął cykl „Koncertów na trakcie”, które są jednym z elementów obchodów 800-lecia miasta. Podczas występu można było usłyszeć m.in. arie z opery „Carmen”, „Wesołej Wdówki” oraz utwór z musicalu „West Side Story”. Przez cały koncert sopranistce akompaniował Michał Gosławski, grający na pianinie. Artystka podbiła serca publiczności, nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale także wspaniałą grą aktorską i choreografią.
Pani Aleksandrze udało się nawet zachęcić widownię do wspólnego śpiewu, która jej wtórowała przy utworze „Usta milczą, dusza śpiewa”. Na zakończenie artystka zaśpiewała utwór Violetty Villas pt. „List do mamy”, czym wywołała wielkie wzruszenie wśród publiczności.
Po części artystycznej odbyło się spotkanie ze śpiewaczką oraz jej nauczycielką śpiewu z II Liceum Ogólnokształcącego, Renatą Tomą, która jako jedna z pierwszych dostrzegła jej talent wokalny. Podczas spotkania śpiewaczka niejednokrotnie podkreślała, że każdorazowy występ przed piotrkowską publicznością jest dla niej wyjątkowym przeżyciem, a zarazem ogromnym źródłem stresu, pomimo wielu występów na światowych scenach. Z kolei nauczycielka sopranistki zabrała publiczność w dwudziestokilkuletnią historię życia niezwykle uzdolnionej Aleksandry, przybliżając kolejne etapy na drodze do kariery śpiewaczki operowej. Nie zabrakło też ciekawostek i anegdot z życia artystki, o których opowiadała sama śpiewaczka.
Współorganizatorem koncertu było Muzeum Historii Polski. Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat Honorowy nad obchodami 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego objął I Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.
powrót