Koncert muzyki barokowej pt.: „Musica da chiesa per vari stromenti" w wykonaniu zespołu „Altberg Ensemble" odbędzie się w najbliższą niedzielę (12.08.) w piotrkowskim Muzeum. To kolejna propozycja w ramach obchodów 800-lecia naszego miasta.
Forma koncertu to tzw. speaking concert, w trakcie którego oprócz wykonywania muzyki, członkowie zespołu zabierają głos opowiadając o utworach, muzyce i wykonawstwie historycznym a także o charakterystycznym dla baroku instrumentarium. Na program koncertu składają się kompozycje mistrzów epoki baroku: Jerzego Fryderyka Haendla, Antonio Vivaldiego, Arcangelo Corelli. Wybrane utwory tworzą program pełen muzycznych skrajności - od szaleńczego żywiołu do przejmującej lirycznej melancholii, co doskonale charakteryzuje barokową estetykę pełną bogactwa i przepychu w formie i treści. Piotrkowski występ jest okazją, by wzbogacić koncertowy debiut Altberg Ensemble - nowej artystycznej inicjatywy piotrkowskiej skrzypaczki Justyny Skatulnik oraz wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza, a przy tym wpisuje się w obchody 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. Okazja ku temu wydaje się idealna - orkiestra barokowa wykonuje muzykę dawnych wieków, a miasto przy okazji jubileuszu „spogląda” wstecz na swą bogatą historię.

Program: Georg Friedrich Haendel (1685 - 1759) - Concerto Grosso B-dur HWV 312
Tomaso Albinoni (1671 - 1751) - Koncert C-dur na 2 oboje, smyczki i basso continuo Op.9 Nr 9
Arcangelo Corelli (1653 - 1713) - Concerto Grosso D-dur Op. 6 Nr 7
Antonio Vivaldi (1678 - 1741) - Koncert C-dur na 2 flety, smyczki i basso continuo RV 533
Arcangelo Corelli (1653 - 1713) - Concerto Grosso D-dur Op. 6 Nr 4

Wstęp wolny.

Orkiestra barokowa „Altberg Ensemble” to nowa inicjatywa artystyczna wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza oraz skrzypaczki Justyny Skatulnik - muzyków związanych z łódzką Akademią Muzyczną. Zespół składa się z profesjonalnych muzyków, którzy wykonują muzykę XVII i XVIII wieku grając na instrumentach historycznych lub ich kopiach, z użyciem strun jelitowych, smyczków historycznych oraz opierając interpretację na historycznych praktykach wykonawczych, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej. Ideą zespołu jest zintegrowanie łódzkiego środowiska instrumentalistów zajmujących się muzyką dawną, stąd wszyscy członkowie zespołu to absolwenci oraz pedagodzy Katedry Klawesynu i Muzyki Dawnej działającej przy Akademii Muzycznej w Łodzi. „Altberg Ensemble” to wyjątkowy projekt, w którym młodość i entuzjazm spotyka się z doświadczeniem i profesjonalizmem. Orkiestrę tworzą bowiem muzycy, którzy zdobywają zawodowe doświadczenia studiując i koncertując nie tylko w kraju, ale również za granicą. Wielu członków zespołu współpracuje z renomowanymi zespołami i najważniejszymi europejskimi orkiestrami muzyki dawnej. Każdy z nich wnosi zatem do zespołu swoją bogatą i różnorodną mieszankę doświadczeń i inspiracji, co wpływa na oryginalność brzmienia, interpretacji oraz wyjątkową atmosferę każdego koncertu. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), pianistki i klawesy-nistki zafascynowanej muzyką dawną. Kontynuowała ona tradycje prekursorki renesansu klawesynu i muzyki dawnej Wandy Landowskiej, u której uczyła się w Saint-Leu-la-Forȇt w latach 20-stych XX wieku. Zaraz po II Wojnie Światowej Emma Altberg otworzyła i prowadziła klasę klawesynu w PWSM w Łodzi. Dało to solidne podstawy do utworzenia pół wieku później Katedry Klawesynu i Muzyki Dawnej. Altberg Ensemble jest wspaniałym efektem tej działalności.
powrót